MOS Puławy

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Puławach

Nie jesteś zalogowany na forum.

#26 2023-11-28 15:42:17

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 119.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

29.11.2023r.

Temat: Wyobcowanie.

- Zapoznaj się z notką biograficzną o Sarah Crossan, fragmentem jej powieści pt. „Kasieńka” oraz „kilku słowach o lekturze”, s. 158- 159.

- Wykonaj zadania 5 i 6 s. 159 pisemnie, zaś ustnie 7 s. 159.


30.11.2023r.


Temat: Jak przygotować wypowiedź argumentacyjną?

- Przeczytaj i zapamiętaj, czym jest WYPOWIEDŹ ARGUMENTACYJNA, o trzech rodzajach argumentów (logicznych, rzeczowych i odwołujących się do emocji) oraz o tym, jak przygotować taką wypowiedź, s. 160. Następnie przeczytaj przykładową wypowiedź argumentacyjną, s. 160- 161.

- Zapisz notatkę w zeszycie:
WYPOWIEDŹ ARGUMENTACYJNA jest tworzona za każdym razem, gdy chcemy kogoś do czegoś przekonać. Formułujemy tezę, czyli swoje stanowisko, i próbujemy ją uzasadnić za pomocą argumentów, które ilustrujemy przykładami.

WYRÓŻNIAMY TRZY RODZAJE ARGUMENTÓW:
1.    LOGICZNE- opierają się na wnioskach wynikających z przeprowadzonego rozumowania;
2.    RZECZOWE- odwołują się do konkretnych informacji, np. wyników badań;
3.    ODWOŁUJACE SIĘ DO EMOCJI- mają na celu zjednanie sobie odbiorców, wywołanie w nich uczuć.

- Wykonaj zadania: 1, 2 i 3 s. 161.

1.12.2023r.

Temat: Rzeźba.

- Zapoznaj się z informacjami z podręcznika ze stron 162-164.

- Jako notatkę wypisz z podręcznika najważniejsze dzieła rzeźbiarskie i krótko je scharakteryzuj.

NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁA MALARSKIE:
1.    POPIERSIE- przedstawienie postaci ludzkiej od piersi w górę.
2.    …..

- Wykonaj zadanie 2 ze strony 164.

Offline

#27 2023-12-10 13:12:35

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 119.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

11.12.2023r.

Temat: "Opowieść wigilijna" w reżyserii Roberta Zemeckisa.

"Opowieść wigilijna", to Wasza lektura obowiązkowa. W trakcie oglądania wypisujcie bohaterów, którzy występują w filmie.

Offline

#28 2023-12-13 10:48:46

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 119.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

13.12.2023r.

Temat: Każdy może być dobry- sens życia według Ebenezera Scrooge' a.

- Zapoznaj się z informacjami z podręcznika, str. 131.

- Zapisz notatkę do zeszytu:

CHARLES DICKENS- pracował już od 12 roku życia, aby pomóc w utrzymaniu rodziny, kiedy to jego ojciec trafił do więzienia. Wpierw w fabryce obuwia, a następnie w kancelarii prawniczej. W wieku 21 lat opublikował swoje pierwsze utwory, np. „Klub Pickwicka”, „Olivier Twist”, „Dawid Copperfield” oraz oczywiście „Opowieść wigilijna, za którą zyskał miano „człowieka, który wymyślił Boże Narodzenie”

Akcja utworu rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej. Wielka Brytania była wtedy potęgą ekonomiczną, ale temu towarzyszyło duże rozwarstwienie społeczne. Znaczna część angielskiego społeczeństwa żyła  w nędzy. Dzieci pracowały w fabrykach i kopalniach po 12 godzin na dobę. Bogacili się Ci, którzy wykorzystywali innych.

O tym właśnie pisał Charles Dickens, czyli o: losach najuboższych, bezduszności urzędników i bezwzględności pracodawców.

- Wysłuchaj streszczenia „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa:
https://www.youtube.com/watch?v=uKJYJa3_JgY

Wiadomość dodana po 03 min 35 s:
14.12.2023r.

Temat: Świat przedstawiony w utworze Charlesa Dickensa- realizm i fantastyka.

- Zapisz w zeszycie metrykę omawianej przez nas lektury:

AUTOR: Charles Dickens
TYTUŁ: „Opowieść wigilijna”
CZAS AKCJI: Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w XIX wieku.
MIEJSCE AKCJI: Londyn
BOHATEROWIE:
a)    REALISTYCZNI: Ebenezer Scrooge, Bob Cratchit- pracownik , Tim- mały chory synek Boba, Bella- była narzeczona Scrooge’a, Fred- siostrzeniec Scrooge’a, Fan- siostra Scrooge’a, Pan Fezzwig- właściciel składu, u którego Scrooge odbywał staż w swojej młodości, chłopiec- ciemnota, dziewczynka- nędza.
b)    FANTASTYCZNI: duch Jakuba Marley’a- wspólnik Scrooge’a, Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia, Duch Przyszłych Wigilii
RODZAJ LITERACKI: epika
GATUNEK LITERACKI: opowiadanie.

Wiadomość dodana po 11 min 22 s:
15.12.2023r.

Temat: Z wizytą w świecie Ebenezera Scrooge’a.

- Przeczytaj fragment „Opowieści wigilijnej” ze strony 134- 135. Na jego podstawie wykonaj w zeszycie zadanie 1 ze strony 132 (przerysuj schemat i uzupełnij). Na kolejne pytania, czyli od 2 do 5, odpowiedz ustnie.

Offline

#29 2023-12-15 21:14:30

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 120.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

18.12.2023r.

Temat: Na przemianę nigdy nie jest za późno!

- Zapisz w zeszycie:
BOHATER DYNAMICZNY to postać, która pod wpływem wydarzeń przechodzi przemianę.

Scrooge był złym człowiekiem. Nieczułym, obojętnym, wypranym ze współczucia i litości. W ferworze gromadzenia bogactw zapomniał, że na świecie istnieją wartości cenniejsze niż pieniądze. Miłości, szacunku, rodziny nie można kupić. Całe szczęście, że nigdy nie jest za późno na poprawę. Trzy duchy, a szczególnie przerażający Duch Przyszłych Wigilii, uświadomiły skąpcowi, że bardzo źle pokierował swym życiem. Jednak na świecie zawsze są potrzebujący, którym można pomóc. Scrooge zrozumiał swoje błędy i szczerze postanowił się zmienić, aby kiedyś, w przyszłości, nad jego grobem nie zabrakło gorących łez.

- Przeczytaj poniższe opracowanie, które pozwoli Ci zrozumieć temat i wykonać zadania.
Duch Jakuba Marleya
Wszyscy wiemy, jak wielką moc kryją w sobie święta Bożego Narodzenia, a szczególnie wieczór wigilijny. Tym razem i dla starego Ebenezera był on szczególny. Stało się tak za przyczyną gościa, który zjawił się w dość nietypowy sposób. Widmo, które odwiedziło Scrooge’a miało twarz Jakuba Marleya. Przybyło ono wśród dźwięku dzwonków i brzęku łańcuchów. Duch wyjaśnił cel swojej wizyty. Po śmierci jego dusza błąka się i cierpi, ponieważ za życia nie troszczył się on o ludzi, a jedynie dbał o swoje interesy. Wyjaśnił, że każdy człowiek „zamiast interesom powinien (…) życie poświęcić ludzkości”. Pragnął przekonać Scrooge’a, by nie dał się zwieść magii pieniądza, bo i jego spotka wówczas kara. Zapowiedział przybycie trzech duchów, dzięki którym Ebenezer będzie mógł uniknąć w przyszłości cierpień.
Pierwszy duch
Jako pierwszy przybył duch przypominający jednocześnie młodzieńca i starca. Był to Duch Wigilijnej Przeszłości i zabrał Scrooge’a w miejsca, w których spędził dzieciństwo i młodość. Scrooge widział kolegów, młodych chłopców bawiących się radośnie, składających sobie życzenia świąteczne. Dotarli także do budynku, w którym mieściła się kiedyś szkoła, a w niej bohater ujrzał samego siebie, siedzącego samotnie w ławce, pochłoniętego poznawaniem przygód Ali Baby i Robinsona Kruzoe. Pod wpływem tego widoku pożałował, iż nic nie dał chłopcu żebrzącemu przed jego domem. Kolejne Boże Narodzenie przypomniało czas, kiedy samotny pozostał w szkole, podczas gdy inni uczniowie wyjechali na święta do domów.
W takich chwilach jak ta otuchy dodawała mu siostra, która i tym razem przybyła, by zabrać go już na zawsze do rodzinnego domu. Siostra była dla Scrooge’a najbliższą osobą i dopiero teraz uświadomił sobie, jak niegrzecznie potraktował siostrzeńca.
Miłe wspomnienia powróciły, gdy znalazł się w składzie pana Fezzwiga, u którego kiedyś odbywał praktykę. Cały sklep był wówczas uroczyście przystrojony i choć nie były to święta wystawne, upływały w miłej atmosferze. Gospodarze częstowali gości, czym chata bogata, wspólnie bawiono się i tańczono. Panowała ogólna radość. Dopiero w takiej chwili Ebenezer poczuł się odpowiedzialny za swojego kancelistę. Zdał sobie sprawę z tego, jak niewiele potrzeba, by ludzie, którzy go otaczają, mogli być szczęśliwi.
Kolejnym okresem, w który przeniósł się Scrooge wraz z duchem były czasy jego młodości. Wtedy to właśnie zaczął zabiegać o dobra materialne. I te stanowiły dla niego najwyższą wartość. Nie potrafił z nich zrezygnować. Kobieta, która go kochała, odeszła od niego, gdyż bała się, że odrzuci jej uczucia, uświadomiwszy sobie jej pozycję społeczną. Ubóstwo, które kiedyś ich łączyło, stało się dzielącym murem. Duch Wigilijnej Przeszłości nie miał dla Scrooge’a litości. Ukazał mu dom i rodzinę, które mogły być jego. Nie była to rodzina bogata, ale za to naprawdę szczęśliwa. Ich radość mógł tylko obserwować, nie stała się ona jego udziałem. Przysłuchując się rozmowie małżonków, uświadomił sobie, iż oni dostrzegają jego samotność.
Scrooge bezsilny wobec tego, co zobaczył, zły i zrozpaczony, a nawet zmęczony walką z duchem, postanowił poddać się jego działaniom.
Drugi duch
Kolejnym wysłannikiem zapowiedzianym przez ducha Marleya był Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia. Ebenezer udał się wraz z nim na wędrówkę ulicami Londynu. Odwiedzili sklepy, piekarnię, przyglądali się świątecznej krzątaninie. W ubogiej dzielnicy miasta Scrooge miał okazję przyjrzeć się rodzinnemu domowi swojego kancelisty Boba. Jego rodzina, choć bardzo biedna, była szczodra we wzajemnym okazywaniu sobie uczuć. Szczególne wrażenie wywarł na Ebezenerze syn Boba – mały Tim, który ze względu na kalectwo (chore nogi) miał nie doczekać kolejnych świąt. Miłość panująca w rodzinie, wzajemna troska, a także przyjaźń okazywana ludziom, którzy nie byli im przychylni (wznieśli toast także za pana Scrooge’a), zadziwiły nawet takiego „twardziela” jak Ebenezer. Tej nocy bohater dostrzegł, iż ludzie w czasie świąt szczególnie pragną bliskości drugiego człowieka, odwiedzają się wzajemnie, składają sobie życzenia. Świętują wszyscy zarówno ludzie bogaci, jak i biedni, doniosły nastrój ogarnia górników, latarników, marynarzy.
Duch z Ebenezerem odwiedzili także dom jego siostrzeńca – Freda. Scrooge widział szczęśliwą rodzinę, zadowolonych, radosnych gości. Wszyscy wesoło spędzali czas, uczestnicząc w różnych grach i zabawach. Ebenezer także zapragnął wziąć w nich udział. I jemu udzielił się dobry nastrój. W tym domu także wzniesiono toast za jego zdrowie i uznano go za człowieka godnego współczucia, litości, ale nie złego.
Ostatnią niespodzianką przygotowaną przez ducha było spotkanie dwóch postaci: dziewczynki i chłopca, które uosabiały Nędzę i Ciemnotę. To na nie właśnie nie reagował Scrooge, uważał bowiem, iż dla ludzi biednych powinny być otwarte tylko więzienia i domy pracy. Nie czuł się odpowiedzialny za ich sytuację, nie wykazywał żadnej inicjatywy, by im pomóc.
Trzeci duch
Duch Przyszłych Wigilii przybył milczący i tajemniczy. Tym razem Scrooge oczekiwał go z niecierpliwością, chciał poznać swoją przyszłość i bał się, by nie stracić okazji na zmianę swojego życia. Pragnął być lepszym człowiekiem i gotów był zmienić swe postępowanie wobec
ludzi. Wspólną wędrówkę rozpoczęli od wizyty na giełdzie. Tam Scrooge przysłuchiwał się rozmowie kupców na temat śmierci człowieka „interesu” – „starego kutwy”, nad którym nikt nie uronił łzy. W zupełnie odmiennej dzielnicy miasta, w sklepie ze starzyzną, przyglądał się, jak ubodzy ludzie, sprzedawali różne przedmioty. Scrooge rozpoznał je. Kiedyś należały do niego, a po śmierci zostały zabrane przez osoby, które zajęły się jego pochówkiem. Byli to posługaczka, praczka, karawaniarz. To oni zastąpili najbliższą rodzinę. Jedyną osobą, którą poruszyła śmierć Ebenezera był jego dłużnik. Odejście wierzyciela oznaczało dla niego lepszą przyszłość, być może odroczenie spłaty długów. Tyle tylko dobrego mogła przynieść jego śmierć.
Scrooge po raz kolejny odwiedził dom Cratchitów. Śmierć małego Tima wstrząsnęła całą rodziną. W tej smutnej chwili, w bólu stali się sobie bliżsi. Na koniec wspólnej wędrówki duch pokazał Ebenezerowi jego grób. Była to chwila, w której zapragnął on powstrzymać przyszłość. Chciał żyć w zgodzie z ludźmi, móc zrobić dla nich coś pożytecznego, choćby w częściowy sposób odkupić swoje winy.
Przemiana bohatera
Wizyta ducha Marleya oraz trzech wigilijnych duchów przyniosła oczekiwany efekt. Ebenezer nie zmarnował danej mu szansy. Postanowił rozpocząć nowe życie, naprawić błędy popełnione w przeszłości. Swemu kanceliście najpierw przesłał tłustego indyka, a później podwyższył pensję, ofiarował pieniądze dla ludzi biednych, napotkanych na drodze żebraków wspierał dobrym słowem i jałmużną. Udał się nawet w gościnę do swego siostrzeńca, sprawiając radość nie tylko sobie, ale i jemu. Dopiero teraz odkrył, iż niesienie pomocy może dawać szczęście. Wśród osób, które kiedyś omijały go na drodze, zaczął uchodzić za człowieka wesołego, życzliwego, przychylnego innym ludziom.


Temat: Realizm i fantastyka w opowiadaniu Charlesa Dickensa. 

- Przeczytaj o realizmie i fantastyce w „Opowieści wigilijnej”:

Organizację fabuły w dziele Karola Dickensa można podzielić na dwie płaszczyzny: realistyczną oraz fantastyczną.

Pierwsza dotyczy kreacji głównego bohatera: chciwego, skąpego, złego, oziębłego na los innych Scrooge’a. Czytelnik poznaje naturę Ebenezera w kontekście jego pracy, w relacji z podwładnym kancelistą Bobem Cratchitem, któremu płacił zaledwie piętnaście szylingów tygodniowo za pracę w złych warunkach: w maleńkiej, troszkę ogrzewanej klitce na tyłach kantoru.
Realizm widać także w opisie mroźnego, wigilijnego dnia, w którym rozgrywa się akcja oraz w wyszczególnieniu imion i charakterystyki gości kantoru: wesołego siostrzeńca Scrooge’a, dwóch zbierających pieniądze dla biednych na święta mężczyzn. Dzięki wymianie zdań z niespodziewanymi i nieproszonymi gośćmi czytelnik poznaje naturę Ebenezera, który nie zamierza dzielić się z nikim swoimi pieniędzmi, a biednych posłałby do więzień, przytułków czy domów pracy.
Płaszczyzna realistyczna utworu kończy się w momencie, gdy Scrooge żegna się z Bobem, je samotnie w jadłodajni obiad, przegląda gazety i idzie do domu. Tam, w mieszkaniu po zmarłym wspólniku, położonym na piętrze ponurej kamienicy, zasypia.

Wszystko, co dzieje się po zapadnięciu Ebenezera w sen - przechodzenie przez ścianę domu, bycie niewidzialnym, oglądanie obrazów z własnej przeszłości - składa się na fantastyczną płaszczyznę dzieła Dickensa.
Wizyta ducha zmarłego wspólnika Marleya – z zagniewaną, siną, z martwymi oczyma twarzą, pojawiającą się na każdej ścianie sypialni, a nawet na kartach Pisma Świętego, nagły dźwięk dzwonka przy drzwiach jego pokoju, a potem w całej niezamieszkałej kamienicy, odgłos ciężkich łańcuchów dochodzący z piwnicy, które zbliżały się do jego pokoju w szybkim tempie, a w końcu widmo nieżyjącego Marleya było pierwszym przejawem fantastyki i wyobraźni Dickensa. Wygląd ducha, opasanego kilkakrotnie ciąganym za sobą łańcuchem wykonanym „z odrobionych w żelazie kasetek na pieniądze, kluczy, kłódek, ksiąg rachunkowych, aktów kupna i sprzedaży oraz wypchanych sakiewek”, opadnięcie jego szczęki, gdy odwinął zawiązaną na około głowy chustkę, a w końcu słowa Jakuba o pośmiertnym pokutowaniu za swoją duszę powodują, że na plecach mniej odważnego czytelnika pojawiają się przysłowiowe ciarki.
Wizyty trzech kolejnych zjaw i przenoszenie Scrooge’a w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są dowodem na dominowanie w dziele fantastyki. Mimo iż na koniec i tak narrator wraca do realizmu, wygląd (np. starzec o białych włosach w śnieżnobiałej tunice z gałązką zielonego ostrokrzewu w ręku), zachowanie i opisy podróży bohatera i jego nieziemskich „przewodników” sprawiają, że „Opowieść wigilijna” zalicza się poniekąd do horroru, po trosze do fantastyki, a po części do baśni o złym bogaczu i jego przemianie pod wpływem duchów z zaświatów.


- Wysłuchaj, jakie jest przesłanie utworu
https://www.youtube.com/watch?v=owyxubf8s-U

Offline

#30 2023-12-20 11:02:54

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 120.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

21.12.2023r.

Temat: Jak napisać streszczenie?

- Zapoznaj się z informacjami o streszczeniu ze stron 177- 178 z twojego podręcznika.
- Przeczytaj przykładowe streszczenie- 178-179.
- Wykonaj zadanie 1, strona 180.
- Zapisz notatkę do zeszytu:
Streszczenie – przekształcenie tekstu polegające na zmniejszeniu jego długości przy zachowaniu zasadniczych, wyróżnionych jego elementów: najważniejszych treści, problemów, w przypadku opracowań dzieł literackich podstawowej zawartości fabuły.


22.12.2023r.

Temat: Zasady cytowania tekstów.

- Zapisz notatkę do zeszytu:
CYTOWANIE to wprowadzanie do własnego cytatu, czyli fragmentu czyjejś wypowiedzi.

PLAGIAT- to wykorzystywanie cudzych wypowiedzi, zdjęć jako własnych. To działanie jest niezgodne z prawem.

BIBLIOGRAFIA- alfabetyczny spis źródeł.

- Zapoznaj się z informacjami ze stron: 181 i 183.

Offline

#31 2024-01-03 01:23:10

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 120.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

3-4.01.2024r.

Temat: Typy zdań złożonych podrzędnie.      2 godziny lekcyjne

- Zapoznaj się z poniższymi informacjami oraz zapisz je do zeszytu:

WYPOWIEDZENIE to grupa wyrazów, które przekazują zrozumiałą informację. Ze względu na obecność orzeczenia dzielimy je na:
I RÓWNOWAŻNIK ZDANIA- nie ma orzeczenia
II ZDANIE- ma orzeczenie. Zdania dzielą się na:
1.    POJEDYNCZE= jedno orzecznie
a)    Nierozwinięte= tylko orzeczenie lub orzeczenie + podmiot
b)    Rozwinięte= orzeczenie + jego określenia lub orzeczenie+ podmiot+ ich określenia
2.    ZŁOŻONE- ma więcej niż jedno orzeczenie
a)    Współrzędnie= składające się ze zdań, które wzajemnie się określają i nie są od siebie zależne, czyli każde może występować samodzielnie. Rozróżniamy ich cztery:
- łączne
- rozłączne
- przeciwstawne
- wynikowe
b) Podrzędnie= to takie wypowiedzenie, w którym jedno zdanie składowe (podrzędne) jest zależne od drugiego (nadrzędnego). Nie stanowią osobnej całości. Podrzędne rozwija, uzupełnia treść nadrzędnego. Wyróżniamy ich pięć:
- zdanie złożone podrzędnie przydawkowe- to określnie rzeczownika; odpowiada na pytania: jaki? który? ile? czyj?
- zdanie złożone podrzędnie dopełnieniowe- to określenie czasownika; odpowiada na pytania: kogo?, czego?, komu?, czemu?, z kim?, z czym?, o kim?, o czym?
- zdanie złożone podrzędnie okolicznikowe- odpowiada na pytania: gdzie?, kiedy?, skąd?, dokąd?, jak?, po co?, w jakim celu?, pod jakim warunkiem?, mimo co?
- zdanie złożone podrzędnie podmiotowe: odpowiada na pytania: kto?, co?
- zdanie złożone podrzędnie orzecznikowe: odpowiada na pytania: kim?, czym?, był? (jest, był, został)

- Aby lepiej zrozumieć lekcję, obejrzyj filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=h326RRw … RD&index=6

A te żeby sobie przypomnieć wszystkie wiadomości:
https://www.youtube.com/watch?v=_DeUBc5 … RD&index=1

https://www.youtube.com/watch?v=NdWypXe … RD&index=5

Wiadomość dodana po 16 h 40 min 49 s:
5.01.2024r.

Temat: Zdanie złożone podrzędnie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

- Przeczytaj poniższe wypowiedzenia. Zwróć uwagę na ich treść oraz budowę. Co zauważasz?

Oglądała film i dzwoniła do koleżanki.
Oglądając film, dzwoniła do koleżanki.

Zapoznaj się i zapisz notatkę do zeszytu:
ZDANIE ZŁOŻONE PODRZEDNIE Z IMIESŁOWOWYM ROWNOWAŻNIKIEM ZDANIA- w tym typie wypowiedzenia w zdaniu podrzędnym – zamiast osobowej formy czasownika- występuje:
- imiesłów przysłówkowy współczesny (-ąc)- nazywa czynności lub stany równoczesne z innymi czynnościami lub stanami
Np. Marcin szedł, robiąc dużo hałasu.
- imiesłów przysłówkowy uprzedni (-łszy,-wszy)- nazywa czynności lub stany wcześniejsze od innych czynności lub stanów
Np. Przekroczył próg, zrobiwszy kilka kroków.

- Obejrzyj poniższy filmik od 10 minuty:
https://www.youtube.com/watch?v=h326RRwETf8&t=67s

Offline

#32 2024-01-07 15:09:28

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 120.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

8.01.2024r.

Temat: Jak napisać streszczenie?

- Zapoznaj się z informacjami o streszczeniu ze stron 177- 178 z twojego podręcznika.

- Przeczytaj przykładowe streszczenie- 178-179.

- Wykonaj zadanie 1, strona 180.

- Zapisz notatkę do zeszytu:
Streszczenie – przekształcenie tekstu polegające na zmniejszeniu jego długości przy zachowaniu zasadniczych, wyróżnionych jego elementów: najważniejszych treści, problemów, w przypadku opracowań dzieł literackich podstawowej zawartości fabuły.

Wiadomość dodana po 13 min 29 s:
8.01.2024r.

Temat: Mowa niezależna i mowa zależna.

- Otwórz podręcznik na stronie 174 i wykonaj zadanie „Na rozgrzewkę”

- Zapisz notatkę w zeszycie:
MOWA ZALEŻNA- to przytoczenie czyjejś wypowiedzi własnymi słowami.

MOWA NIEZALEŻNA- to dosłowne przytoczenie czyjejś wypowiedzi. Zapisuje się ją na dwa sposoby:
1.    w formie cytatu ujętego w cudzysłów
2.     dialogu wyodrębnionego za pomocą myślników (tzw. Pauz dialogowych).

MOWĘ NIEZALEŻNĄ MOŻNA PRZEKSZTAŁCIĆ NA MOWĘ ZALEŻNĄ.

-  Wykonaj zadania z podręcznika: 1,2,4 s. 175 oraz 5 s. 176.

Offline

#33 2024-01-09 14:18:20

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 120.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

10.01.2024r.

Temat: Spotkanie z lekturą- „Mały Książę” Antoine de Saint Exupery.

Zapisz notatkę do zeszytu:

ANTOINE DE SAINT EXUPERY- 1900-1944

WĄTKI AUTOBIOGRAFICZNE:
- był pilotem
- rozbił się na Saharze
- na Saharze widział lisa- lis bohater
- pierwowzorem Róży była jego żona Consuela (jak wyznał, nie zawsze potrafił się nią właściwie opiekować)
- ostatnie słowa małego Księcia, to słowa jego umierającego brata.

•    „Mały Książę”- książka wydana w USA w 1943r., przetłumaczona na 270 języków i przeczytana przez 300 milionów osób.
•    DEDYKACJA- Leonowi Werthowi, przyjacielowi- jest to książka dla dzieci, jak również dla dorosłych. Możemy odczytać ja jako baśń lub znaleźć wiele mądrych sentencji i przesłań.

Offline

#34 2024-01-10 16:35:25

Nauczyciel2
Użytkownik
Dołączył: 2022-08-29
Liczba postów: 228
WindowsChrome 120.0.0.0

Odp: JĘZYK POLSKI

11-12.01.2024r.

Temat: Adaptacja filmowa „Małego Księcia” w reżyserii Stanley’a Donena.

Po obejrzeniu filmu, proszę o obejrzenie filmiku, który ułatwi Wam zrozumienie lektury.
https://www.youtube.com/watch?v=Jr7v5mivZOo

https://www.youtube.com/watch?v=D0GCLnJL1Qk

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka